Moringa olejodárná je rostlina, v našich končinách zatím nedoceněná, ovšem kupříkladu v Indii ji tamní Ájurvéda využívá po staletí jako harmonizační a výživné tonikum pro několik stovek diagnostikovaných chorob.
Léčba přírodními prostředky má ve srovnání s farmaceutickými výrobky značnou výhodu, obrací se totiž na příčiny nemocí a ty bývají obvykle širokospektrální. Tradiční čínská medicína a Ájurvéda nasazuje léčivky nejen na jeden či více zevních projevů neduhů, ale snaží se působit na disharmonii uvnitř organismu, která souvisí se špatnou životosprávou a celkově nevhodným životním stylem. Západní svět je stižen obrovským chronickým stresem a Moringa nám může velmi efektivně vypomáhat.
Obsahuje mnoho antioxidantů (několik desítek), jejichž primární funkcí je eliminovat volné kyslíkové radikály a tím podpořit přirozenou regeneraci lidského těla nastavenou dle individuální DNA. K regeneraci je nutná i přítomnost výživných složek, tedy minerálů, vitamínů (hlavně B1 – B7, provitamín A, vitamíny E a K) a aminokyselin. Moringa je v tomto ohledu superpotravinou, najdete v ní hořčík, vápník, železo, draslík, zinek, ale také mangan, chrom a bór v organických vazbách, lépe využitelných pro náš organismus.
Jak ji konzumovat
Vzhledem k značnému množství výživných prvků ji konzumujeme střídmě, aby je tělo dokázalo zpracovat a využít. K nám se dováží ve formě prášku, čajů, oleje a tablet, jde o exotickou plodinu, kterou by bylo obtížné v našich podmínkách pěstovat. Výhodou sušených preparátů je ovšem vysoká biologická dostupnost a minimální ztráta cenných vlastností a prvků.
Moringu lze přidávat do zeleninových salátů a pomazánek, ale i do teplých pokrmů (vařením se zvyšuje dostupnost některých složek, např. železa). Bude nám prospěšná při posílení imunity, eliminaci stresu a nastolení hormonální rovnováhy, buněčné regeneraci a oddálení procesu stárnutí orgánů i pleti.