V posledních 30 letech pozorujeme velký urbanizační přesun, kdy se lidé ze všech koutů republiky stěhují do velkých měst. Vesnice se nejvíce rozrůstají v okolí těchto oblastí, kde se budují satelitní městečka. Důvodem tohoto přesunu jsou často nedostatečné pracovní příležitosti a omezená možnost kulturního života na vesnicích. Mnohdy chybí také základní občanská obslužnost jako je škola nebo lékař.
Rodiny v porovnání s minulostí také upustili od vícegeneračního bydlení. Rodiče se dožívají čím dál vyššího věku, který chtějí trávit aktivně a děti po ukončení školní docházky odcházejí za studiem nebo prací. Všichni ale potřebují někde bydlet. Poptávka po bytech často převažuje nabídku do té míry, že jsou nájmy předimenzovaně drahé – přesněji řečeno nejdražší za posledních devět let. Studentům už ani koleje neposkytnou potřebnou kapacitu a důchodci se svými žádostmi v domovech jsou také neúspěšní. Pokud nepotřebují pečovatelskou pomoc, na kterou by brali pečovatelský příspěvek, domovy je často nevezmou. Průměrný starobní důchod však činí 13 300 korun, ale podobně jako s průměrnými platy, ani na tuto hodnotu značná část penzistů nedosáhne.
S kreativním řešením však přišli Američané v podobě hnutí Tiny House (malé domky). Jedná se především o mladé lidi, kteří se chtějí odprosit od stereotypu vlastnění obřího domu s vysokou hypotékou. Stěhují se tak do větších komunitních prostorů s pronajatým pozemkem a staví si tam svůj mobilní domek podobný maringotkám. Většina z nich nepřesáhne velikost 37 metrů čtverečných. Svou práci si berou s sebou, živí se jako digitální nomádi a pracují z domu přes internet.
Práce z domu by mohla být zajímavým konceptem i u nás, protože primární důvod vylidňování vesnic je právě zaměstnání. Je tu ovšem spoustu pozic, které vzdáleně vykonávat nejdou. Tomu napomáhá i zvýšená byrokracie při budování vlastního podnikání, kterým se nejvíce digitální nomádi živí.