Soukromé podnikání vyžaduje nejenom značnou píli toho, kdo se mu věnuje, nejenom schopnosti dotyčného a jeho maximální nasazení. K tomu je potřeba i notná dávka štěstí. Protože co je to štěstí? Nikoliv muška jenom zlatá, nýbrž i ekonomické výsledky, které nejsou závislé jenom na podnikateli samotném, nýbrž i na mnoha dalších faktorech.
Soukromník se tedy určitě musí snažit, aby si na sebe vydělal, jenže to ještě nemusí ani zdaleka stačit. Musí mu přát štěstí i v otázce volby dodavatelů a množství a solventnosti zákazníků, musí tu být štěstí ukryté v tom, že vše funguje tak, jak to fungovat má, a že třeba podnikateli nekomplikují příliš život a práci státní instituce.
Ale leccos z toho se nemusí vyvíjet tak, jak by si to každý soukromník přál. Někdy se podnikatelům nedaří třeba ani trochu, a to se pak odráží i na jejich finanční situaci. A co potom, když je na tom někdo finančně už natolik zle, že si nedokáže vydělat ani na sebe, ani na provoz své firmy, ani na další výdaje?
Pak se nejednou musí někdo takový poohlédnout po někom, kdo by mu potřebné peníze aspoň půjčil, když už mu je nikdo nedá.
A co takové hledání půjčky znamená? Často jenom prokazování bonity, tedy třeba vysokých příjmů a registrů dlužníků bez záznamu, po čemž nejednou následuje odmítnutí pomoci tomu, kdo podle bankovních úředníků není dost dokonalý.
A co má podnikatel dělat potom? Pak mu může pomoci třeba i nebankovní hypotéka bez registru, která má výhodu v tom, že u ní se zmíněné parametry zase až tak vážně neberou. Zde se namísto nich vyžaduje zástava nemovitosti a nějaká ta schopnost splácet. A tak tu mají naději snad i všichni, kteří mají nějaký nemovitý majetek. S penězi, které se tu dají získat i ve velkém množství a na dlouhou dobu, se pak dá podnikání zachránit. A o to tu přece jde. O to, aby se vyřešily dočasné potíže dřív, než bude pozdě.